Sukcesja w rodzinnej firmie. Od czego zacząć?

Nova Praxis dostarcza klientom narzędzia i wiedzę jak usprawniać procesy, podnosić ich efektywność, skracać czas obsługi, automatyzować czynności, eliminować marnotrawstwa. Wszystko to z wykorzystaniem autorskich rozwiązań firmy Nova Praxis: monitorowanie postępów we wdrażaniu zmian, modelowaniem procesów TOBE, opracowaniem strategii Business Change w zmieniającym się otoczeniu, analiza finansowa przedsiębiorstwa, analiza dojrzałości organizacji i ocena gotowości do przeprowadzenia sukcesji w firmach rodzinnych.

 

Firma przeprowadza również analizę oporu pracowników oraz interesariuszy przed zmianami, realizuje spersonalizowane programy szkoleniowe i projektuje rozwiązania RPA do digitalizacji i automatyzacji procesów. W wyniku osobistych doświadczeń Kondrada Bajora, Prezesa Zarządu firmy, oferta została uzupełniona o usługę związaną z opracowaniem sukcesji firm rodzinnych.


Dlaczego szef firmy doradczej dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami? – Ku przestrodze dla tych przedsiębiorców, którzy są na tej samej ścieżce do utraty całego swojego majątku co moi dziadkowie – odpowiada Kondrad Bajor, i dodaje:

– Statystyki są nieubłagane, tylko 10 proc. firm rodzinnych przechodzi pozytywnie proces sukcesji. Moi dziadkowie dorobili się dość pokaźnego majątku, w zasadzie od zupełnego zera, nie mając wykształcenia ekonomicznego. O ile dobrze im poszło z rozwojem swojego biznesu jeszcze za czasów komuny, to trzeba przyznać, że zupełnie nie poradzili sobie z sukcesją bardzo dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Popełnili chyba wszystkie możliwe błędy z tym związane. W konsekwencji ich dorobek sukcesywnie popada w ruinę, „zarządzany” przez najmłodszą córkę.

 

Korzystając z osobistego doświadczenia i zauważając potrzeby płynące z rynku Nova Praxis przystąpiła do projektu unijnego „Sukcesja w firmach rodzinnych – wsparcie przejścia między generacjami”, gdzie jest jednym z czterech operatorów programu POWR.02.21 obejmując obszar województw: śląskiego, opolskiego i łódzkiego z możliwością realizacji sukcesji na terenie innych województw (w szczególności na terenie woj. małopolskiego i podkarpackiego). Spółka od lat stale inwestuje w optymalizację i usprawnianie procesów, cały czas wdrażane są nowe rozwiązania. – Rok 2021 był dla nas kluczowy połączyliśmy nasze doświadczenia z analizy i optymalizacji procesów z potrzebami, jakie mają firmy rodzinne MŚP, oferując szereg narzędzi, które mają im pomóc nie tylko w zaplanowaniu procesu sukcesji, ale również w wzmocnieniu pozycji rynkowej. Trzeba pamiętać, że firmy rodzinne w Polsce to ok. 800 tys. podmiotów gospodarczych, które do tej pory były pozostawione bez ułatwień systemowych, które by im pomagało rozwijać się i utrzymywać swoje biznesy przez następne pokolenia. Wspieranie firm rodzinnych to dla nas element misji. Do każdego podmiotu podchodzimy bardzo poważnie, niezależnie od tego czy to jest warsztat samochody, firma usługowa czy firma produkcyjna – mówi prezes K. Bajor.

 

„Sukcesja w firmach rodzinnych – wsparcie przejścia między generacjami” – to usługa doradcza skierowana do firm rodzinnych z sektora MŚP, której celem jest wsparcie ich w rozwoju biznesu, poprawie konkurencyjności, opracowaniu strategii działania na kolejne lata i przygotowanie do przejęcia biznesu przez kolejne pokolenia. Usługa jest dofinansowana ze środków unijnych w 90 proc. – Dla wielu przedsiębiorstw, ten projekt to pierwsze zetknięcie się z firmą doradczą w historii działania, dlatego kładziemy szczególny nacisk na zbudowanie relacji z właścicielami (nestorzy) i sukcesorem (sukcesorami), w pełni zrozumieć ich biznes, potrzeby i udzielić niezbędnego wesparcia w opracowaniu strategii, wzmocnieniu finansów, wsparciu prawnym w przekształceniu JDG w spółkę prawa handlowego, w samym procesie sukcesji i w ich podniesieniu konkurencyjności i rentowności. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie oceniając realne potrzeby każdej firmy w obszarze organizacji firm, finansów, wsparcia prawnego czy wsparciu psychologa biznesu. Wszystko to sprawia, że firma rodzinna po zakończeniu projekt staje się rzeczywiście mocniejsza i gotowa na nowe wyzwania. Do końca kwietnia 2022r. zrealizowaliśmy lub jesteśmy w trakcie realizacji 25 projektów sukcesji w ramach programu POWR.02.21 „Sukcesja w firmach rodzinnych – wsparcie przejścia między generacjami”


Otrzymane przez nas Złote Godło w Programie Najwyższa Jakość QI utwierdza nas w przekonaniu, że obraliśmy dobry kierunek działania i możemy poszczycić się świadczeniem usług na najwyższym europejskim poziomie – podsumowuje Kondrad Bajor.

 

Więcej informacji na
https://sukcesjaplus.pl/
 

 

Oprac. M.K.

Zobacz również

Efektywny recykling energetyczny odpadów

Wyzwanie współczesnego świata:  efektywny recykling energetyczny odpadów

Polska firma Intereko Energia Sp. z o.o. od kilku lat realizuje w Afryce nowatorski program produkcji energii i innych komponentów w oparciu o innowacyjną technologię recyklingu odpadów. Jak się okazuje tamtejsza administracja jest bardziej otwarta na tego typu nowatorskie rozwiązania, niż nasza krajowa i unijna.

Niecałe 16% energii z OZE w Polsce – jak wypadamy na tle innych krajów?

Odnawialne źródła energii

Według najnowszych danych Eurostatu udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto wynosi w Polsce 15,6%. Czy jest to powód do dumy, czy raczej smutku? Jak wypadamy na tle innych krajów? Odpowiadając na te pytania, warto pamiętać, że w marcu 2023 r. Parlament wynegocjował z Radą wstępne porozumienie w sprawie zwiększenia wiążącego celu UE w zakresie energii ze źródeł odnawialnych na 2030 r. do co najmniej 42,5% z myślą o osiągnięciu 45%, co prawie podwaja obecny udział energii ze źródeł odnawialnych w UE. Jak widać mamy więc jeszcze wiele do nadrobienia.