Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka (Strzelce Krajeńskie, woj. lubuskie) istnieje na rynku już od prawie siedemnastu lat. Od tego czasu stale się ona rozwija, a do jej struktur dochodzą nowi dostawcy mleka. W tym roku SSPM została po raz dziewiąty Laureatem Programu Najwyższa Jakość Quality International, zdobywając nagrodę specjalną - Diament QI 2022.

Rozmowa z Andrzejem Jarmaszem, Prezesem Zarządu SSPM

 

Jak wyglądąły początki Spółdzielni i jak zmieniała się ona na przestrzeni lat?

Nasza organizacja funkcjonuje na rynku już od ponad szesnastu lat. Spotkanie założycielskie odbyło się w połowie 2005 r., natomiast formalne rozpoczęcie działalności SSPM miało miejsce w grudniu tego samego roku. Na początku współtworzyło ją 30 dostawców mleka, a obecnie ich liczba sięga ok. 520. To doskonały wynik, który jest efektem nieustannego rozwoju naszej spóldzielni. W ostatnim czasie udało nam się także wypracować dodatkowe pieniądze, dzięki którym nasi członkowie mogą zaciągać pożyczki na dalszy rozwój swoich gospodarstw. Ponadto, dwa lata temu oddaliśmy do użytku nowy biurowiec, w którym obecnie znajduje się nasza siedziba.

 

Jaki był cel utworzenia Spóldzielni?

Powołując do życia SSPM, chcieliśmy osiągnąć dwa cele: skupić możliwie jak największą liczbę dostawców mleka produkujących doskonałą jakość surowca w ramach jednej organizacji, a jednocześnie ułatwić im funkcjonowanie w branży, np. poprzez korzystanie z programu rolniczego. Wiadomo, że lepiej funkcjonuje się w grupie,  można czerpać ze wzajemnych doświadczeń, ale i wspólne szukać rozwiązań problemów. Wtedy też łatwiej można pokonać konkurencję, która w naszym sektorze gospodarki jest bardzo silna. SSPM prowadzi działalność tylko i wyłącznie związaną ze skupem mleka, które następnie jest dostarczane do najlepszych mleczarni znajdujących się na terenie Polski i Niemiec. Przedsiębiorstwa te przetwarzają nasz surowiec, który, w postaci gotowych produktów, jest sprzedawany na całym świecie. Ta obecność na zagranicznych rynkach daje nam ogromną satysfakcję.

 

Warto nadmienić, że nasze działania są zdywersyfikowane i nasi rolnicy nie oddają mleka tylko do jednej mleczarni, ale do sześciu różnych, co pozwala nam zabezpieczyć się finansowo na wypadek jakichkolwiek nieprzewidzianych sytuacji, a jednocześnie zachować płynność finansową i wypłacać na czas pieniądze rynkowe naszym członkom. Chciałbym podkreślić, że przez te wszystkie lata nigdy nie mieliśmy wobec nich żadnych wpadek płatniczych.

 

Z jakich regionów pochodzą Państwa dostawcy?

Obecnie naszą Spółdzielnię współtworzą rolnicy z województw lubuskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Niemniej, jesteśmy otwarci na nowych producentów, których stale przyjmujemy do naszych struktur.

 

Czego życzyłby Pan sobie, członkom SSPM oraz jej odbiorcom?

Przetrwaliśmy czas największej pandemii, a teraz, w czasie wojny na Ukrainie, też sobie bardzo dobrze radzimy. Jednak chciałbym, żeby ten COVID już do nas nie wrócił i żeby jak najszybciej zakończyła się wojna na Ukrainie i związana z nią niepewność gospodarcza. Wówczas będziemy mogli bez żadnych przeszków realizować nasze zamierzenia.

 

Rozmawiała Zuzanna Pawełczyk

Zobacz również

Polski Rejestr Statków z misją dla środwiska naturalnego

Henryk Śniegocki,  Prezes Zarządu  Polski Rejestr Statków S.A.

MFW to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów OZE w Europie. Projekty z nimi związane cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Według raportów międzynarodowych firm doradczych, realizacja projektów w Polsce może zapewnić ponad 75 tys. miejsc pracy i około 60 mld zł dodatkowego PKB.

 

Przedsiębiorcy wciąż słabo zainteresowani KSeF-em.

Obraz: Oliver Menyhart z Pixabay

Resort chce udostępnić nową wersję i liczy na większy ruch

Od 1 lipca przyszłego roku korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe. Obecnie jest to dobrowolne, a oficjalne dane Ministerstwa Finansów pokazują, jakie jest podejście podatników do tego tematu. Uwierzytelnień – nawiązanych sesji w ogóle – było prawie 320 tys. w środowisku produkcyjnym od stycznia do połowy maja br. Ponad 4,9 mln odnotowano ich w środowisku testowym od 1 października 2021 r. do połowy maja br. W tym okresie, trwającym ponad półtora roku, wystawiono też ok. 64,7 mln próbnych faktur w środowisku testowym. Według ekspertów, widać, że zainteresowanie systemem wciąż jest słabe, choć coraz większe. Nie brakuje też opinii, że przedsiębiorcy nie są jeszcze przygotowani do zmian. Tymczasem resort zapowiada zoptymalizowanie środowisk testowych i zintensyfikowanie działań promujących KSeF.