MUP Kielce dla firm

Zgodnie z diagnozami, rozwój europejskich firm utrudniony jest m.in. przez brak wystarczającej liczby dobrze przygotowanych kandydatów. Pracodawcy nie chcą jednak zatrudniać reprezentantów kategorii NEET (osoby do 30 roku życia, które nie uczą się, nie szkolą i nie pracują) ze względu na niewielkie w ich ocenie doświadczenie zawodowe jej przedstawicieli i kwalifikacje niepasujące do współczesnych wymagań. Projekt pilotażowy ZiP – Zatrudnienie i Przeszkolenie jest odpowiedzią na oba te wyzwania.

 

Polska odpowiedź

W pilotażu testowane jest unikatowe połączenie instrumentów rynku pracy. Składa się na nie subsydiowanie zatrudnienia i dofinansowanie do rozwoju zawodowego młodego pracownika. Umowa z pracodawcą zawierana jest na pół roku. Przez pierwszy kwartał MUP pokrywa koszt wynagrodzenia nowo zatrudnionej osoby w wysokości do poziomu płacy minimalnej. Przez kolejne trzy miesiące całkowity koszt utrzymania pracownika ponosi firma. Pracodawca otrzymuje także dofinansowanie do rozwoju zawodowego nowo zatrudnionego w wysokości dwukrotnej płacy minimalnej. – Takie rozwiązanie pozwala na wyszkolenie pracownika i dostosowanie tym samym poziomu jego kompetencji do potrzeb firmy. Dzięki pokryciu kosztów zatrudnienia niweluje też ryzyko finansowe, które musiałby ponieść zatrudniający – zauważa Artur Kudzia, dyrektor kieleckiego MUP, i dodaje: – Warto nadmienić, że pracodawca może otrzymać premię w wysokości równowartości płacy minimalnej, jeśli umowa kontynuowana jest po pół roku. Ponadto, możemy w ten sposób ograniczyć migrację zarobkową młodych ludzi. Mamy nadzieję, że po okresie pilotażu rozwiązania te zostaną uwzględnione w ustawie i będą mogły być stosowane powszechnie.

 

Dobrze wydane fundusze

Projekt ZiP – Zatrudnienie i Przeszkolenie realizowany jest przez Miejski Urząd Pracy w Kielcach od 1 lutego ub. roku. MUP pozyskał na ten cel ponad milion zł z rezerwy Funduszu Pracy dzięki programowi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pt. „Stabilna praca – silna rodzina”.

 

Karolina Cygan

MUP Kielce Logotyp UMKIELCE MUP

Zobacz również

Profilaktyka prozdrowotna

Profilaktyka prozdrowotna oparta na nauce

Suplementy diety oraz nutraceutyki stanowią dziś już nie tylko ważne składniki ogólnego uzupełnienia niedoborów diety w witaminy, składniki mineralne i inne ważne dla prawidłowego funkcjonowania substancje biologicznie aktywne. Są również nieodzowną częścią codziennej, spersonalizowanej diety i mogą być ściśle dopasowane do aktualnych, realnych potrzeb człowieka, w zależności od aktywności fizycznej, kondycji organizmu, konieczności wzmocnienia poszczególnych organów oraz procesów biochemicznych, w okresie rozwoju, dorastania czy w okresie ciąży.

Niecałe 16% energii z OZE w Polsce – jak wypadamy na tle innych krajów?

Odnawialne źródła energii

Według najnowszych danych Eurostatu udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto wynosi w Polsce 15,6%. Czy jest to powód do dumy, czy raczej smutku? Jak wypadamy na tle innych krajów? Odpowiadając na te pytania, warto pamiętać, że w marcu 2023 r. Parlament wynegocjował z Radą wstępne porozumienie w sprawie zwiększenia wiążącego celu UE w zakresie energii ze źródeł odnawialnych na 2030 r. do co najmniej 42,5% z myślą o osiągnięciu 45%, co prawie podwaja obecny udział energii ze źródeł odnawialnych w UE. Jak widać mamy więc jeszcze wiele do nadrobienia.