Główny Instytut Górnictwa – Instytut Badawczy opracował technologię umożliwiającą wytworzenie granulatu nawozowego w oparciu o ustabilizowane osady ściekowe i substraty mineralne, w tym górnicze odpady powydobywcze.

 

Precyzyjnie wymieszane komponenty doprowadzone są do formy trwałego granulatu o uziarnieniu 1-6 mm, który można użyć do produkcji:
•    nawozu organicznego,
•    nawozu mineralno-organicznego,
•    środka wspomagającego uprawę roślin
•    materiału glebotwórczego.

 

GIG 1
Główne elementy funkcjonującej instalacji pilotażowej

 

GIG 2

Granulat nawozowy

 
Proces technologiczny jest dwustopniowy.
I stopień obejmuje odwadnianie osadu w wirówkach (wydajność ok. 22% suchej masy) i przygotowanie wsadu w mieszalniku oraz przekierowanie go taśmowo do granulatora. W procesie granulacji, uzyskuje się granule o zawartości suchej masy ok. 40-45%, które kierowane są podajnikiem na II stopnień linii technologicznej. Tam, w suszarce taśmowej, w temp. 80-110 ºC, zawartość suchej masy osiąga ok. 75% (+/-5%). Tak wysuszony granulat jest tymczasowo gromadzony w silosie, w celu schłodzenia go przed konfekcjonowaniem do worków foliowych lub big-bagów.

 

Otrzymany w ten sposób produkt posiada dobre właściwości nawozowe i glebotwórcze. Wysoka zawartość materii organicznej pozytywnie wpływa na procesy powstawania próchnicy w glebie, granulat charakteryzuje się również właściwościami odkwaszającymi i tzw. mikro-retencją wody w glebie. Prezentowana technologia  wyróżnia się znacznym potencjałem w kategorii „ekologia”, wpisuje się w ideę gospodarki cyrkularnej, umożliwiając uzyskanie wysokiej jakości produktu
z odpadów i stanowi dobry przykład rozwiązywania problemów z odpadami komunalnymi.

 

Wyprodukowane nawozy przetestowano pod kątem oceny wpływu na wzrost roślin, uprawy testowe na poletkach badawczych o wymiarach 5mx5m .
Technologia objęta jest ochroną patentową, a pierwsze prace wdrożeniowe są obecnie realizowane w jednej z oczyszczalni ścieków.

 

 

GIG logo

GŁÓWNY INSTYTUT GÓRNICTWA
Plac Gwarków 1
40-166 Katowice
tel.  32 258 16 31 do 9
fax. 32 259 65 33:
e- mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.gig.eu

 

Zobacz również

Generalne wykonawstwo hal przemysłowych

Poddawana nieustannym wahaniom rynkowym branża konstrukcji stalowych wymaga od firm stałej, innowacyjnej aktywności w zakresie zarządzania projektami i inwestycjami. Pozyskanie sprawdzonego wykonawcy, który od lat kompleksowo i efektywnie realizuje się na tym polu jest nieodzowną gwarancją sukcesu. Partnerem takim jest bez wątpienia POL-MET Sp. z o.o. Sp. k., który projektuje i produkuje funkcjonalne, wielkokubaturowe hale przemysłowe w oparciu o konstrukcje stalowe i żelbetowe prefabrykowane.

 

Wypadek w pracy. Odpowiedzialność finansowa przedsiębiorstwa

Edyta Kozyra, prawnik Kancelarii Odszkodowawczej MERITUM Sp.j

Znaczną część życia poświęcamy pracy, dlatego też powinna się ona odbywać przy zapewnieniu wszelkich środków bezpieczeństwa. Osoba zatrudniona ma prawo oczekiwać, że firma zapewni bezpieczne warunki i odpowiednie przeszkolenie, a pracodawca, że obowiązki będą wykonywane zgodnie z obowiązującymi zasadami. Są jednak zawody, gdzie ryzyko wystąpienia urazów, a nawet śmierci, jest wysokie, pomimo zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa. Problem pojawia się, kiedy odszkodowanie wypłacone z polisy OC firmy nie zaspokaja roszczeń poszkodowanego pracownika.