EMKA - Bezpiecznie, czysto, zdrowo

EMKA S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem, która świadczy usługi w zakresie odbioru, transportu i utylizacji odpadów medycznych.

Aktualnie spółka realizuje dwie inwestycje związane z budową nowych instalacji do unieszkodliwiania odpadów medycznych. Obydwa projekty są dofinansowywane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedsięwzięcia polegają na budowie instalacji z najnowocześniejszą technologią do termicznego unieszkodliwiania odpadów medycznych wraz z odzyskiem energii. Inwestycje zlokalizowane są w Kędzierzynie – Koźlu i Redzikowie.


Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów

Instalacja to miejsce, w którym w sposób nowoczesny i w pełni bezpieczny dla środowiska naturalnego, pracujących tam osób i okolicznych mieszkańców, następuje termiczne przekształcenie odpadów. W wyniku tego procesu uzyskiwana jest energia cieplna, która może stanowić źródło energii cieplnej dla mieszkańców (co może zahamować wzrost cen ciepła w mieście) lub być wykorzystana dalej do produkcji energii elektrycznej.


Bezpieczeństwo

Zakład odzysku energii z odpadów stanowi jedno z najczystszych i najbezpieczniejszych dla środowiska rozwiązań, ponieważ podlega dużo bardziej rygorystycznym normom niż domy jednorodzinne, standardowe elektrociepłownie oraz średniej wielkości kotłownie miejskie.
Technologia ta została opracowana przez prof. Janusza Bujaka i jest to najnowocześniejsze i najbardziej niezawodne rozwiązanie.

 

Oprac. M.L.

Zobacz również

50 lat bytomskiego PEC-u

50 lat bytomskiego PEC-u

W maju 2023 roku Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu obchodzi pięćdziesiąt lat swojej działalności. Wśród firm ciepłowniczych PEC zalicza się do grona liderów w wykorzystaniu środków unijnych, dzięki którym stał się jednym z najbardziej nowoczesnych przedsiębiorstw dostarczających ciepło systemowe. Aktualnie w Spółce trwają prace nad strategią działań opartych o wytyczne dyrektyw wchodzących w pakiet Fit for 55 oraz aktualizowanej polityki energetycznej Polski.

Innowacyjna koncepcja poprawy elastyczności węglowych bloków energetycznych

 Innowacyjna koncepcja poprawy elastyczności węglowych bloków energetycznych

Sytuacja na polskim rynku mocy staje się coraz bardziej dramatyczna, wraz z planowanym odstawieniem bloków węglowych, które ze względu na obciążenia wysokimi kosztami uprawnień do emisji CO2 oraz unijne ograniczenia udzielania wsparcia ze środków publicznych, są sukcesywnie wycofywane przez głównych graczy, właścicieli jednostek wytwórczych – największych producentów i operatorów elektroenergetycznych. Skutkiem tych działań, już w 2025 r. może brakować mocy dla produkcji energii elektrycznej jako stabilnej podstawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.