Po otrzymaniu prestiżowego statusu uczelni badawczej, Politechnika Gdańska powołała cztery nowe Centra Badawcze. Naukowcy pracują w nich nad nowatorskimi rozwiązaniami wychodzącymi naprzeciw wyzwaniom dzisiejszego świata, m.in. z zakresu inżynierii medycznej oraz technologii cyfrowych i ekologicznych.


Politechnika Gdańska znalazła się w gronie 10 uczelni – laureatów programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB), zyskując tym samym prestiżowy status uczelni badawczej. W programie zajęła 2. miejsce w Polsce (ustępując jedynie Uniwersytetowi Warszawskiemu) i była najwyżej sklasyfikowaną badawczą uczelnią techniczną w Polsce. – Uzyskanie tego statusu było dla nas nie tylko ogromnym wyróżnieniem, ale stworzyło też nowe możliwości rozwoju uczelni. Na tym sukcesie zyskają zarówno nasi naukowcy i dydaktycy, ale też studenci i doktoranci – mówi prof. Krzysztof Wilde, Rektor PG.

 PolitechnikaGdanska

 

Otrzymanie statusu uczelni badawczej to także dodatkowe fundusze (ok. 210 mln zł), które zostaną wykorzystane w przeważającej części na funkcjonowanie nowych Centrów Badawczych PG: BioTechMed, EkoTech, Centrum Materiałów Przyszłości i Centrum Technologii Cyfrowych. Łączą one umiejętności i doświadczenia naukowców z różnych wydziałów, co przełoży się na nowoczesne i innowacyjne rozwiązania w obszarach biotechnologii i bioinżynierii, technologii proekologicznych i cyfrowych oraz przy wytwarzaniu nowoczesnych materiałów o zastosowaniu w przemyśle i medycynie.

 

– Będziemy dążyć do tego, żeby Politechnika Gdańska stała się elitarnym ośrodkiem naukowym nie tylko w Polsce, ale też za granicą, a status uczelni badawczej i idące za nim możliwości rozwoju mocno się do tego przyczynią – dodaje prof. Krzysztof Wilde.

 

Maciej Dzwonnik

Zobacz również

100 lat Polskiego Komitetu Normalizacyjnego

100 lat Polskiego Komitetu Normalizacyjnego

Historia Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (PKN) sięga lat dwudziestych ubiegłego wieku. Wtedy narodziła się idea, która zmieniła naszą przyszłość.

DHL eCommerce Polska z siecią 5000 automatów paczkowych – odpowiedź na potrzeby klientów w szczycie paczkowym

DHL eCommerce Polska z siecią 5000 automatów paczkowych  – odpowiedź na potrzeby klientów w szczycie paczkowym

Liczba automatów paczkowych DHL eCommerce Polska przekroczyła właśnie 5000. To kluczowy moment dla firmy, szczególnie w kontekście rozpoczynającego się szczytu paczkowego – najbardziej intensywnego okresu w branży logistycznej. Rozbudowa sieci automatów paczkowych to nie tylko odpowiedź na rosnące oczekiwania klientów, lecz także strategiczny krok, który pomoże skutecznie obsłużyć rekordowe wolumeny przesyłek w grudniu.